KODĖL PRIEŠINAMI VAISTININKAI IR FARMAKOTECHNIKAI BEI KELIAMAS SĄMYŠIS VISUOMENĖJE

KODĖL PRIEŠINAMI VAISTININKAI IR FARMAKOTECHNIKAI BEI KELIAMAS SĄMYŠIS VISUOMENĖJE

Seime svarstant Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma iki 2006 metų farmakotechnikos studijas baigusiems farmacijos specialistams leisti dirbti nuotoliniu būdu prižiūrimiems vaistininkų. Aplinkui vyksta vaistininkų ir farmakotechnikų (vaistininkų padėjėjų) priešinimas, politinių dividendų rinkimai bei racionaliu protu nesuvokiamos akcijos. Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga, vienijanti vaistininkus ir farmakotechnikus, kviečia ieškoti socialinio dialogo ir nekelti bereikalingo sąmyšio visuomenėje.

„Šiomis dienomis, svarstant Farmacijos įstatymo pakeitimus, vietoj racionalių argumentų ir dialogo ieškojimo, stebime populistines akcijas, kai žmonės kviečiami nešti žvakutes prie vaistinių, svaidomasi grasinimais, neva leidus farmakotechnikams ir toliau dirbti vaistinės liks be vaistininkų. Tikrai galiu pasakyti, kad farmacijos sektoriuje nuotaikos yra slogios, o farmakotechnikai pagalbos ieško kreipdamiesi į mūsų profesinę sąjungą, kad vykstant įstatyminiams pokyčiams būtų atstovaujami ir jų teisėti interesai“, – pažymėjo Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Lina Ganatauskienė.

Ji pabrėžė, kad su nerimu stebi viską , kas vyksta paskutiniu laiku ir nesupranta kokiu tikslu keliamas sąmyšis farmacijos specialistų bendruomenėje.

„Trys ar keturi šimtai farmakotechnikų turinčių 20-30 metų darbo praktinę patirtį (juk jie dirba ligi šiolei) pablogins farmacinių paslaugų kokybę Lietuvoje? Ar užims vaistininkų vietas? Visose sveikatos sistemos srityse jaučiamas specialistų stygius, todėl vykdomos reformos plečiant specialistų funkcijas. Reikalingi atsakingi sprendimai, juk visuomenė sparčiai senėjanti, demografinė padėtis kritinė. Nepamirškime, kad esame paslaugų sektorius. Manome, kad sveikatos paslaugų užtikrinimas yra būtinas ir prioritetinis klausimas. Farmacijos specialistus ruošia aukštosios mokyklos, kodėl vienais pasitikime, o kitais ne?“, – sako L. Ganatauskienė.

„Viešoje erdvėje pasirodantys komentarai yra neatsakingi, klaidinantys, o skaudžiausia – priešinantys vaistininkus su farmakotechnikais. Farmakotechnikai, kurie baigė studijas iki 2006 metų, turi ilgametę profesinę patirtį ir turėjo įgytas kompetencijas licencijuotai , savarankiškai farmakotechniko veiklai, puikiai geba suteikti farmacinę paslaugą, aptarnauti gyventojus, jie kvalifikaciją kelia kartu su vaistininkais, kartu dalyvauja mokymuose. Tačiau, dėl nepaaiškinamų priežasčių licencijos buvo anuliuotos. Jau dabar jie dirba vaistininko priežiūroje (tai yra nurodyta specialistų pareigybinėse nuostatose). Dirbame daugybę metų ir nematome problemos, kodėl staiga mūsų kolegos, farmakotechnikai, turėtų būti baudžiami. Miestų didelėse vaistinėse dirba ne vienas farmakotechnikas ir ne vienas vaistininkas kartu, tačiau mažesniuose miesteliuose ir mažesnėse vaistinėse neįmanoma, kad visą dieną vaistinėje būtų vaistininkas, nes jų labai trūksta ir jų tiek nėra, kiek reikėtų. Turėtume spręsti specialistų trūkumo problemą, o ne dar labiau ją aštrinti“, – sakė L. Ganatauskienė

Ji pažymėjo, kad farmakotechnikai tapo tarsi įrankiu kelti sąmyšį, erzinant pacientus, ypač regionuose, kitiems tiesiog siekiant tokiu būdu didesnių atlyginimų.

„Mūsų profsąjunga taip pat siekia, kad atlyginimai visiems farmacijos specialistams augtų, bet mums, atstovaujantiems vaistininkus ir farmakotechnikus, yra nepriimtinas toks neatsakingas elgesys, todėl raginame išgirsti mus, priimti socialiai atsakingus sprendimus bei nekelti sąmyšio visuomenėje“, – pabrėžė Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *