Kreipimasis dėl valstybės garantijų ir papildomų priemonių siekiant efektyviai valdyti pandemiją

Kaip efektyviai valdyti pandemiją LFDPS

Atsisiųsti visą oficialų kreipimasį “Kreipimasis dėl valstybės garantijų ir papildomų priemonių siekiant efektyviai valdyti pandemiją “

Lietuvos Respublikos Vyriausybei Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministrui

Lietuvos gydytojų sąjunga Liejyklos g. 3, LT-01120 Vilnius, tel. (8 5) 273 1400, el. p. [email protected]

Lietuvos slaugos specialistų organizacija J. Jasinskio g. 9-403, LT-01112 Vilnius, tel. (8 5) 213 6769, el. p. [email protected]

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga J. Jasinskio g. 9-205, LT-01112 Vilnius, tel. (8 5) 249 7441, el. p. [email protected]

Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga J. Jasinskio g. 9-205, LT-01112 Vilnius, [email protected]

2020 m. kovo 13 d. Vilnius

I. Suprantant, kad didžiausia rizika ir atsakomybė už situacijos valdymą pandemijos metu tenka sveikatos priežiūros paslaugas teikiantiems asmens ir farmacijos specialistams, būtina aiškiai deklaruoti valstybės prisiimamus įsipareigojimus ir garantijas:

 1. Nesant objektyvių įrodymų, kad šiandien taikomos apsaugos priemonės yra pakankamos, garantuoti saugias darbo sąlygas: 100 proc. apsaugą nuo užkrato, kontakto su COVID-19 infekuotaisiais, neindentifikuotais viruso nešiotojais ir t. t. Pripažinti sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių ir farmacijos darbuotojų darbo sąlygas pavojingomis. Tuo pagrindu nurodyti darbdaviams infekcijos valdymo laikotarpiu mokėti priedus už darbą pavojingų veiksnių veikiamose darbo vietose.
 2. Garantuoti, kad sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, teikiantys sveikatos priežiūros ir farmacijos paslaugas pacientams, sergantiems ypatingai pavojingomis užkrečiamomis ligomis (COVID-19 liga), ar vykdantys epidemijų profilaktikos priemones ypatingai pavojingų ligų židiniuose, yra draudžiami ir jiems visa apimtimi taikomos Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 32 bei 33 straipsnių garantijos;
 3. Sveikatos priežiūros ir farmacijos darbuotojams, kuriems laikiną nedarbingumą sukėlė priežastys, susijusios su profesinių pareigų atlikimu, besirūpinant COVID-19 infekuotu pacientu, laikinojo nedarbingumo metu būtų mokama 100 proc. jų darbo užmokesčio nedarbingumo išmoka;
 4. Siekiant apsaugoti medikus ir jų šeimos narius nuo infekcijos: 4.1. privalomai periodiškai prevenciškai tirti visus turėjusius kontaktą su sergančiaisiais arba kuriems pasireiškė panašūs į šį susirgimą simptomai:  karščiavimas, raumenų, gerklės skausmas, kosulys – pradiniai simptomai;  progresuojantys minėti simptomai,  atsiradus kvėpavimo sutrikimams;  visos sunkios pneumonijos. 4.2. privalomai ASPP teikiantiems darbuotojams, dirbantiems su COVID-19 pacientais, suteikti galimybę izoliuotis ar gyventi atskirai nuo savo šeimos visą epidemijos laikotarpį, siekiant apsaugoti šeimos narius ir artimuosius nuo užsikrėtimo.

II. Taikyti papildomas saugos priemones asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ):

 1. Ekstremalios situacijos laikotarpiu susiaurinti teikiamų ASP paslaugų apimtis: atsisakyti komisijų, profilaktinių tikrinimų, riboti arba nutraukti planines konsultacijas, ambulatorines ir dienos chirurgijos operacijas.
 2. Aprūpinti medikus tinkamomis apsaugos priemonėmis: sveikatos priežiūros paslaugas teikiantiems darbuotojams – respiratoriai su Hepa filtru (tipai FFP2 ir FFP3), ligoniams apsaugai nuo plitimo – medicininės kaukės.
 3. Spręsti dėl patalpų kvarcavimo ir bakteriocidinių lempų naudojimo medicinos įstaigose.
 4. Kategoriškai uždrausti lankymą ligoninėse, kur gydomi pacientai dėl kitų patologijų.
 5. Skatinti vietinius gamintojus siūti reikalingus apsauginius kostiumus, gaminti respiratorius, kitas apsaugos priemones.

III. Išplėsti COVID-19 laboratorinę diagnostiką, siekiant ankstyvo viruso identifikavimo:

 1. Išplėsti testavimo indikacijas, tiriant visus pacientus, turinčius kvėpavimo takų infekcijos simptomų ir karščiavimą, neatsižvelgiant į epidemiologinius rizikos faktorius, kai gydantis gydytojas mano esant reikalinga. Asmenų be simptomų netirti.
 2. Išplėsti testavimą galinčių atlikti įstaigų sąrašą, įtraukiant visas įstaigas, turinčias pakankamas kompetencijas šiuos tyrimus atlikti.
 3. Įdiegti greitus COVID-19 testus, kuriuos būrų galima naudoti vietoje.

IV. Įdiegti papildomas priemones, skatinančias atsakingą visuomenės elgesį:

 1. Papildyti komunikaciją visuomenei informacija apie atsakingą elgesį esant laikinam nedarbingumui ir galimas sankcijas pažeidus režimą. Paskelbti viešai „Sodros“ kontaktus, kuriais galima pranešti apie asmens režimo nesilaikymo faktą.
 2. Papildyti komunikaciją apie gręsiančią administracinę atsakomybę asmenims, ignoruojantiems rekomendacijas, išvykusiems į endemines zonas ir grįžus nesilaikantiems saviizoliacijos.
 3. Paskelbti viešai kontaktus, kur piliečiai gali pranešti apie situacijas, kai neatsakingas elgesys gali kelti pavojų visuomenei.

Atsisiųsti visą oficialų kreipimasį “Kreipimasis dėl valstybės garantijų ir papildomų priemonių siekiant efektyviai valdyti pandemiją “

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *